Misia pre postihnutých: Keď to nejde na bicykli, tak sa ide autom

Keď sa v dobrej veci hoci aj na deň spojí partia odhodlaných ľudí, výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Projekt Misia jednoduchú, no v svojej podstate geniálnu myšlienku na Slovensku posúva k dokonalosti. Raz do roka sa vďaka nej skupina známych i menej známych osobností stáva špeciálnou kuriérskou jednotkou.

Od rána rozvážajú špeciálne certifikáty ľuďom, ktorí si ich zavolajú. Ľudia ich prostredníctvom darujú 10 eur, alebo 50 eur, pokiaľ si z vopred známeho zoznamu celebrít vyberú ako kuriéra konkrétne meno.

Len pomôcky

„Nie sme nadácia, alebo organizácia. Sme len jednodňové zoskupenie ľudí a čo v ten deň vyzbierame, to aj odovzdáme,“ hovorí Monika Kozelová, ktorá sa podieľa na príprave projektu.

Pomoc je adresná, kuriéri vždy vedia, pre koho jazdia. Akcia je zameraná na kompenzačné pomôcky pre deti. Za šesť ročníkov sa na ne podarilo vyzbierať viac ako 60-tisíc eur. Tento rok to bolo rekordných takmer 13-tisíc eur, ktoré putujú k deviatim vybraným deťom z celého Slovenska.

Zoznam mien zapojených ľudí je vždy úctyhodný. Nájdete medzi nimi hercov, moderátorov, športovcov, režisérov, výtvarníkov, tanečníkov, hudobníkov, modelku, sochára, novinárov, šéfkuchára i veterinárneho lekára a ďalších ľudí iných profesií.

Pomáhajú aj zdravotne postihnutí. Medzi nimi Veronika Vadovičová, najúspešnejšia slovenská zdravotne postihnutá strelkyňa a novinárka Monika Ščevovichová.

Hoci v malom, ale môžem a chcem

Monika Ščevovichová, ktorá sama používa invalidný vozík, sa Misie zúčastňuje už od jej začiatku. „Motiváciou je fakt, že môžem pomôcť, aspoň v malom,“ hovorí.

„Pred jej začatím organizátorka Monika Kozelová informovala o tom, že budú jazdiť celebrity na kolesách a zbierať peniaze pre postihnuté deti. Tak som sa Moniky zo žartu opýtala, či sa môžem prihlásiť medzi celebrity, lebo aj ja som na kolesách a v podstate som celebritou tiež, lebo bolo už so mnou urobených viacero rozhovorov. Odpoveď bolo jednoznačné: prihlás sa. Zaskočilo ma to,“ smeje sa Monika Ščevovichová.

Dôvodom, prečo sa rozhodla aktívne pomôcť iným, bolo to, že, ako hovorí, sama dôverne pozná pocit bezmocnosti.

Monika má výnimku, je kuriérom v aute. Šoférku a hlavne parťáčku jej robí ďalšia novinárka a bývalá kolegyňa Soňa Zverková. „Dostala ma do toho Monika. Keďže je zdravotne postihnutá, potrebovala auto a šoféra. Vysvetlila mi, o čo ide, a ten projekt ma nadchol. Odvtedy sme v Misii stabilná dvojka,“ hovorí.

Nejde len o kamery

Hoci sú v aute napojené na vysielačku a dispečing, Monika so Soňou mávajú aj vlastný zoznam priateľov, ktorí každoročne prispievajú. Zvyčajne vyzbierajú stovky eur. „Raz je to viac, inokedy menej,“ hovorí Soňa. Ak sa v deň Misie chystá zasadnutie vlády, nemajú ťažkosti ísť ani tam a pokúsiť sa „skasírovať“ ministrov.

 „Voči osobnostiam a ich motívom často vládne skepsa. Kým som nezačala jazdiť Misiu, bola som aj ja skeptická. Lenže väčšina Misie sa odohráva mimo záberov kamier a fotoaparátov. Presne vtedy vidíš, o čo každému ide. A ja som videla úsmevy a obrovskú radosť, keď sa vyhlasovala suma. Naozaj úprimnú radosť, bez pretvárky. Mala som česť spoznať množstvo zlatých ľudí, ktorí do toho vkladajú srdce a svaly, vrátane svalovice. A v bratislavskej premávke aj nemalú odvahu,“ uzatvára novinárka.

Ako sa zapojiť

Ak sa chcete stať kuriérom, treba osloviť organizátorov. Pokiaľ ste v núdzi a potrebujete pomoc pre svoje postihnuté dieťa, kontaktujte prípravný tím správou cez facebookovú stránku Misia – osobnosti kuriermi.

Medzi prijímateľmi pomoci patria deti zväčša s diagnózou detskej mozgovej obrny, Westovým syndrómom, cystickou fibrózou a ťažkou formou krátkozrakosti „Zakaždým je to iné. Tento rok sa nám hlásili prípady najmä s detskou mozgovou obrnou,“ hovorí Kozelová.

Organizátori sa prihlásených napríklad pýtajú, či už o pomôcku žiadali úrady či poisťovňu. „Nemáme problém pomôcť s doplatkom. Alebo, ak inštitúcie peniaze neposkytli, zaplatiť ju,“ vysvetľuje.

Misia sa zatiaľ uskutočňuje raz do roka. Tento rok však organizátori zvažujú, že by tento rok mohli kuriéri vyštartovať na jeseň aj v Košiciach.

Projekt prvýkrát v Prahe realizoval režisér Miloš Forman, ktorý sa inšpiroval  filmom Vratné lahve. Na Slovensku myšlienku uskutočňuje ambasádor projektu režisér Nikita Slovák.

Halka Tytykalová

Projektu s výnimočnou atmosférou a poslaním sa pravidelne zúčastňuje aj David Koller. Na snímke s kuriérkou Monikou Ščevovichovou.

FOTO: ARCHÍV M. ŠČEVOVICHOVEJ

Veselý tím.

FOTO: ARCHÍV M. ŠČEVOVICHOVEJ