Nemusíte čakať na žlté lístočky

Vyzerá to tak, že povestným žltým lístočkom už definitívne odzvonilo. Či už vám ho poštár zabudol vložiť do schránky, alebo bol jeho škrabopis nečitateľný, týmto a mnohým iným problémom môže byť koniec.

Nová a hlavne bezplatná služba Elektronické oznamovanie zásielok – EOZ –  od Slovenskej pošty vám zaručí, že o každej korešpondencii, ktorá smeruje na vašu adresu, vám príde elektronická notifikácia. V textovej SMS správe nájdete číslo zásielky, dátum a miesto doručenia. Naopak, v e-mailovej správe sú uvedené navyše aj údaje o odosielateľovi či otváracie hodiny pošty, ak je náhodou zásielka nedoručiteľná.

Ak vás poštár na adrese nezastihne, príde vám ďalšia správa o tom, že vaša korešpondencia bola uložená na pošte spolu s dátumom najneskoršieho možného termínu na vyzdvihnutie a adresou danej pošty.

V prípade, ak je súčasťou zásielky doplnková služba napr. dobierka, na túto skutočnosť vás pošta taktiež v prijatej správe upozorní.

Niekoľko minút

A ak sa pýtate, ako si takúto zásielku na pošte vyzdvihnete? Jednoducho. Stačí zamestnancovi pošty za priehradkou nadiktovať, alebo ukázať podacie číslo z prijatej správy. Následne si vymeníte autogramy a ani sa nenazdáte a už, už máte v rukách svoju vytúženú zásielku.

Zriadenie služby je otázkou niekoľkých minút. Ako prvé je potrebné si zaregistrovať poštovú kartu pre fyzickú, alebo právnickú osobu. Jej vydanie je bezplatné a získate ju na každej pošte na počkanie.

Nasleduje samotná žiadosť o elektronické oznamovanie prijatých zásielok, ktorú vyplníte na pošte alebo si ju prinesiete už vyplnenú (žiadosť vo formáte pdf alebo vo fornáte xls). Môžete si vybrať, či uprednostníte SMS komunikáciu, e-mailové oznamovanie, alebo oboje naraz.

Po podpísaní a odovzdaní vyplnenej žiadosti bude služba aktívna v priebehu niekoľkých dní.

Elektronický podací hárok

Ďalšou praktickou službou, ktorá výrazne dopomôže k samostatnosti a systematickosti, je takzvaný elektronický podací hárok (v skratke aj ako EPH). Vďaka tejto funkcii, je možné vytvárať a kompletne spravovať podacie lístky, odoslanú korešpondenciu a adresy.

Po bezplatnej registrácii na stránke eph.posta.sk je možné vyplniť podací lístok v elektronickej forme, vyplniť a následne vytlačiť adresné štítky na balík či obálku, sledovať pohyb odoslanej zásielky, zavolať kuriéra, aby sa pre vašu korešpondenciu zastavil a mnoho iného.

Jedinou podmienkou je, aby bola vami vytvorená zásielka odovzdaná na pošte či u kuriéra do 7 dní od zadania do systému. Všetky potvrdenia o úhrade či o odoslaní a prijatí vám pošta sprístupní v elektronickom formáte s možnosťou stiahnutia do počítača.

Patrik Macko

prevzaté z časopisu Dúha 3/2018, upravené

(red)