Krajské centrum ANEPS Žilina (ANEPS – Asociácia Nepočujúcich Slovenska) oslávilo začiatkom júna 10. výročie vzniku. Členovia a podporovatelia ANEPS zorganizovali trojdňovú oslavu s pútavým programom, kde nechýbali umelecké vystúpenia, tvorivé workshopy, diskusie a prezentácie.
Výročie oslavovalo Krajské centrum ANEPS Žilina, ktoré už 10 rokov poskytuje služby pre všetkých sluchovo postihnutých ľudí v celom Žilinskom kraji. Ich členmi či klientmi sú nielen nepočujúci, ktorí sú odkázaní na tlmočenie do posunkového jazyka, ale aj nedoslýchaví, ohluchnutí, ľudia s kochleárnym implantátom.
„Toto 10. výročie sme pripravili na 3 dni, aby sme mohli pozvať všetkých, ktorí stáli pri nás od začiatku, pomáhali nám a tiež so spolupracujúcimi občanmi, organizáciami, mestom a krajom. Každý deň bol pripravený pestrý kultúrny program a veľmi si ceníme, že pozvanie prijali aj osobnosti zo sociálnej oblasti, ako aj primátor Mesta Žilina a poslanci MZ v Žiline, boli medzi nami aj poslankyňa Janka Žitňanská, predseda NROZP v SR Branislav Mamojka a mnohí iní,“ hovorí Jana Filipová, prezidentka ANEPS.
Návšteva zo zahraničia
Medzi Nepočujúcich zavítala tiež Phillipa Tucker, koordinátorka medzinárodných projektov Európskeho fóra osôb so ZP (EDF), ktoré podporujú aj aktivity členských organizácií NROZP v SR. „Predstavili sme jej našu organizáciu, bolo to veľmi príjemné stretnutie a veríme, že spolupráca s NROZP v SR, s jej členskými organizáciami ako aj s pani Tucker z EDF bude naďalej prínosom,“ dodáva Jana Filipová.
Odišla z práce, aby sa venovala nepočujúcim
Ako spomína Jana Filipová, začiatky boli veľmi ťažké. „Nič nefungovalo, neboli zamestnanci, nebolo nikoho, kto by sa venoval sluchovo postihnutým. Ja som v tom čase čakala prvé dieťa, keď ma kontaktovala Alenka Štrbáková z Vrútok, ktorá bola tlmočníčkou posunkového jazyka a venovala sa tejto skupine ľudí,“ spomína Jana Filipová, dnes už ako prezidentka ANEPS.
Oslovila ju, aby sa začala venovať skupine Nepočujúcich, pretože si ju vážili a radi prijímali od nej pomoc. „Ja som v tom čase išla iným smerom a bola som zamestnaná v súkromnom sektore. Tak nejako počas tohto obdobia som sa rozhodla, že sú tu nepočujúci, ktorí sú na tom s komunikáciou a uplatnením horšie ako ja a začala som aktívne pôsobiť v Žiline,“ spomína Jana Filipová.
Zo schátraného priestoru miesto pomoci
Podarilo sa im zohnať schátraný priestor priamo v centre mesta, ktorý postupne zveľaďovali. Potom prišla na rad registrácia ako neverejný poskytovateľ sociálnych služieb, počas ktorej sa stretávali s rôznymi prekážkami a neochotou, ale postupnými krokmi to dokázali.
„Dnes poskytujeme poradenstvo celkovo 380 občanom s rôznou poruchou sluchu a reči, tlmočenie a pomoc v žilinskom kraji. Máme 5 zamestnancov a okolo 20 dobrovoľníkov,“ bilancuje Jana Filipová. Krajské centrum v rámci záujmových aktivít organizuje rôzne prednášky, kurzy, pobyty, športové, kultúrne a iné aktivity podľa záujmu členov, ktorých má 120.
Prístup spoločnosti sa zmenil
Či zmena nastala alebo nie, vedia najlepšie posúdiť tí, ktorí sa aktívne venujú skupine ľudí s nejakou formou postihnutia alebo samotní znevýhodnení. Podľa Jany Filipovej tu istá zmena nastala: „Niekde je horšia, niekde lepšia. Ak by som sa mala pozrieť napríklad na zamestnanosť, tak v tomto má sluchovo postihnutý občan veľmi málo možností“.
Lepšiu budúcnosť vidí v digitalizácii. „Tá napreduje, takže sluchovo postihnutému pomáha prekonať bariéru v komunikácii, napríklad telefonovanie, práca na PC. Nie každý je však schopný čítať s porozumením a manuálna práca ide tiež do zabudnutia. Na druhej strane je viac informácií v posunkovom jazyku, no nie každý posunkový jazyk ovláda,“ vysvetľuje Jana Filipová.
Na ceste k nezávislému životu
Spoločnosť si viac uvedomuje, že sú medzi nimi ľudia s rôznym druhom znevýhodnenia. „My potrebujeme mať hlavne vytvorené podmienky, aby sme mohli v spoločnosti fungovať nezávislejším životom a o tom je napr. aj potreba indukčných slučiek. Bariéry tu budú vždy, ale postupnými krokmi vieme zmeniť to málo, čo niekomu pomôže,“ uzatvára prezidentka ANEPS.
Zuzana Rojíková