Paralympiáda odštartuje o mesiac, do Ria ide zatiaľ 27 Slovákov

Medzinárodný paralympijský výbor oznámil pre paralympijské hry RIO 2016 526 medailových podujatí v 22 športoch. Program paralympiády tak bude mať o 23 medailí viac ako predchádzajúce hry v Londýne v roku 2012. Podľa Medzinárodného paralympijského výboru sa v Riu predstaví približne 4 360 športovcov.

Medzi športovcami z takmer 150 krajín nebudú chýbať ani slovenskí reprezentanti. Už dnes má istú miestenku 27 zdravotne znevýhodnených športovcov (+ 1 pilot cyklistického tandemu). Slovensko sa zúčastní na 9 z 22 športov, ktoré sú na programe hier, a stále je ešte možná aj účasť v desiatom – tenise na vozíku. Slávnostný sľub u prezidenta SR je naplánovaný na 30. augusta. Výprava odletí do Ria v troch skupinách od 31. augusta.

Športový sviatok sa začne slávnostným ceremoniálom na štadióne Maracaná 7. septembra a potrvá do 18. septembra. Najpočetnejšie zastúpenie budú mať v našej výprave stolný tenis a boccia (po 7 športovcov), cyklistika (5), ďalej streľba (3), lukostreľba (2) a zostávajúce atletika, paradrezúra, plávanie a tlak na lavičke po jednom športovcovi.

Vo výprave nebudú chýbať niekoľkonásobní medailisti z predošlých paralympiád Ján Riapoš, Alena Kánová, Rastislav Revúcky (stolný tenis) či Veronika Vadovičová (streľba). Slovenské medailové nádeje sa budú upierať aj k niektorým novým tváram, ktoré v medziparalympijskom období vybojovali tituly svetových (Jozef Metelka a Patrik Kuril v cyklistike) alebo európskych šampiónov (Marcel Pavlík, lukostreľba).

– red –

Zdroj: teraz.sk