Európska komisia 20. júna vyhlásila 8. ročník súťaže o cenu Prístupné mesto 2018 (Access City Award 2018). Cieľom je urobiť európske mestá prístupnejšími pre ľudí so zdravotným postihnutím a pre starších ľudí.
Európske mestá s viac ako 50-tisíc obyvateľmi budú mať možnosť prezentovať svoje aktivity a stratégie, ktorých cieľom je urobiť mestá bezbariérovými, lepšími miestami pre život a prácu všetkých. Na konferencii pri príležitosti Európskeho dňa ľudí so zdravotným postihnutím v Bruseli 5. decembra 2017 Európska komisia odovzdá ocenenia piatim mestám Európskej únie. Bude udelená prvá, druhá a tretia cena a dve špeciálne uznania za prístup k zamestnaniu a za bezbariérové inteligentné mesto.
Mestá sa môžu prihlásiť on-line do 11. septembra 2017. Výberový proces má dva kroky: prvý na národnej úrovni a po ňom bude nasledovať európsky výber.
Prečo Access City Award 2018, keď sa všetko udeje v roku 2017?
Ocenenie umožňuje víťazným mestám demonštrovať ich úsilie urobiť život prístupnejším pre ľudí so zdravotným postihnutím a pre starších ľudí počas budúceho roku.
Takto víťazi budú pokračovať vo zvyšovaní povedomia o prístupnosti vo svojich mestách a naprieč Európou. Zaviažu sa aj implementovať svoje navrhované plány do budúcnosti a zdieľať svoje skúsenosti v jednotlivých štátoch EÚ.
Novinky tohto ročníka
Európska komisia dáva dôraz na prístupnosť pre ľudí s intelektuálnym postihnutím, čo explicitne uviedla vo výzve. Dobrý projekt s týmto zameraním môže priniesť významnú zmenu!
Komisia tiež vytvorila on-line sieť s názvom Yammer, aby jednotlivci, mestá, firmy a asociácie na národnej i európskej úrovni mohli diskutovať a vymieňať si skúsenosti s cieľom zlepšiť prístupnosť vo svojich mestách.
Pravidlá účasti a kritériá hodnotenia
Uchádzačom musí byť samosprávny orgán mesta s viac ako 50 000 obyvateľmi z niektorého členského štátu EÚ. V členských štátoch s menej než dvomi takýmito mestami sa súťaže môžu zúčastniť aj mestské oblasti pozostávajúce z dvoch alebo viacerých miest, ak ich celková populácia presahuje 50 000 obyvateľov.
Prihlášku je potrebné podať elektronicky v angličtine, akceptované však budú aj prihlášky v nemčine alebo francúzštine, do 11. septembra 2017 vrátane.
Rozsah činností
Uchádzač musí poskytnúť opis aktivít, opatrení a iniciatív – už realizovaných alebo v plánovacej fáze – vo všetkých štyroch kľúčových oblastiach bezbariérovosti:
- zastavané územie a verejné priestranstvá;
- doprava a súvisiaca infraštruktúra;
- informácie a komunikácia vrátane informačných a komunikačných technológií (IKT);
- občianska vybavenosť a verejné služby.
Očakáva sa, že úspešný uchádzač preukáže koherentný prístup k bezbariérovosti v rámci všetkých štyroch oblastí, ako aj ambicióznu víziu do budúcnosti pri riešení bezbariérovosti v meste.
Uchádzač musí v prihláške preukázať:
- opatrenia na udržateľné uplatňovanie princípu prístupnosti a intenzitu súvisiacich záväzkov;
- pozitívny vplyv na každodenný život osôb so zdravotným postihnutím a na kvalitu života v meste;
- kvalitu a udržateľnosť výsledkov;
- zapojenie osôb so zdravotným postihnutím a relevantných partnerov.
Podrobný popis toho, čo má uchádzač preukázať nájdete v dokumente s pravidlami oprávnenosti:
Odporúčania, ako vyplniť formulár, nájdete v tomto dokumente:
(red)