Jeseň hrá všetkými farbami, v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) však dominuje biela.
September patrí hlavným zbierkovým dňom Bielej pastelky, október Dňu bielej palice.
Biele pastelky v uliciach
Dvanásť informačných stánkov sa po celom Slovensku plnilo návštevníkmi, prehýbalo pod ťarchou optických a kompenzačných pomôcok a odpovedí na najrôznejšie otázky o živote so zrakovým postihnutím.
Moderovania hlavného podujatia sa zhostili Patrik Herman a Kristína Prekopová a neobišli ani jeden z bodov programu v OC Eurovea v Bratislave: showdown, výcvik vodiacich a asistenčných psov, stánok s Braillovým písmom, maľovanie deťom na tvár, či minikalčeto.
V Košiciach lúštili nadrozmernú krížovku, užili si vystúpenie študentov konzervatória Jozefa Adamoviča a predstavenie mladých džudistov. Humenným sa niesol koncert nevidiacej umelkyne Vierky Petrovčinovej, Banskou Bystricou správa o výstave snímok z fotografickej súťaže ÚNSS s názvom Cesta svetla a všetkými krajskými mestami aj pozvánka na meranie zrakových parametrov.
Ochrannú ruku nad všetkým držal ambasádor Bielej pastelky 2017 Marek Hamšík.
Štedrosť darcov je už vyčíslená. Hlavné zbierkové dni priniesli ÚNSS 141 798,16 eura, čo je oproti vlaňajšku nárast o 29 418,49 eura. Celkový výnos tohtoročnej verejnej zbierky sa však na tomto čísle určite nezastaví – po celom Slovensku sú ešte rozmiestnené stacionárne pokladničky a do 31. decembra je možné aktivity ľudí so zrakovým postihnutím podporiť vkladom na účet SK2311110000001430258006 či zaslaním SMS v hodnote 2 eura na 820.
Biele palice na cestách
ÚNSS + Prezídium Policajného zboru a Mestská polícia hlavného mesta SR Bratislavy + aktívni používatelia bielej palice, štatistici a informátori + vodiči = dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice.
Kiežby boli všetky rovnice takéto jednoduché, že? Papier na pomocné výpočty je podľa mňa zbytočný, ale keby predsa len niekto potreboval… Cieľom akcie je motoristom ozrejmiť, ako zareagovať na človeka s bielou palicou, ktorý stojí pred priechodom pre chodcov a chce prejsť na druhú stranu vozovky. Upozorniť, že trúbenie, blikanie svetlami či posunky radšej nie.
V piatok 13. októbra sme sa v 47 mestách po celom Slovensku a na 54 priechodoch pre chodcov presvedčili, že vodičom na našich cestách sa téma signalizácie bielou palicou pomaly dostáva pod kožu.
Nežiaducich prejavov bolo naozaj málo. Disciplinovaní motoristi sa tešia z pochvaly a osviežovača vzduchu do auta. Nedisciplinovaným sa ušlo poučenie o priestupku, navyše, každý z nich ušetril 50 eur. Osvetový charakter akcie bol totiž zárukou, že vyviazol bez pokuty.
Počas Dňa bielej palice 2017 nedalo chodcom s bielou palicou po signalizácii na priechode prednosť 18,3 percenta áut. Najmenej zodpovedne sa správali vodiči v Bratislavskom kraji (27,4 %), najzodpovednejšie sa jazdilo v Košickom kraji (12,7 %). Oproti predošlému roku však vidíme pokrok. V roku 2016 nevidiacemu nezastavilo 19,5 percenta vodičov. Najčernejší bod vtedy s 29 percentami získal Prešovský kraj, najčervenší s 13 percentami Trenčiansky.
Akcia sa uskutočnila v 49 mestách a na 57 priechodoch pre chodcov.
Všetkým srdečne ďakujeme za pomoc, nadšenie a trpezlivosť pri plánovaní a realizácii oboch podujatí.
Dušana Blašková, ÚNSS
Ambasádorom Bielej pastelky 2017 je Marek Hamšík. FOTO – ÚNSS
V piatok 13. októbra sme sa v 47 mestách po celom Slovensku a na 54 priechodoch pre chodcov presvedčili, že vodičom na našich cestách sa téma signalizácie bielou palicou pomaly dostáva pod kožu.