Úvodník Mosty inklúzie 05/2021

Milí nedočkavci,

ale áno, aj od nás dostanete červený balíček, zlatistou stužkou previazaný a do prasknutia naplnený – hádam ste si nemysleli, že sa budeme tváriť, akoby sme o príjemných tradíciách decembrových jakživ nepočuli! A keďže vyzradiť prekvapenie sa neodpúšťa, povieme len toľko, čo by ste cez obal pomedzi obrázky drevených mostíkov nad zľadovatenou bystrinou v balíčku aj tak zočili:

  1. Keďže sami podľa seba vieme, že Mikuláša treba čím skôr zjesť, aby sa dalo do topánok vhupnúť a hurá na biele svahy, prinášame vám trošku dodatočného inzulínu, aby vás vlastné telo neobmedzovalo pri činnostiach, ktoré vás tešia.
  2. Pre tých, čo už roky-rokúce píšu Ježiškovi to isté a on akosi nie a nie pod tú jedličku šuchnúť zhmotnenú túžbu, máme takisto riešenie… prinajmenšom návrh. Viete, ako sa hovorí: keď si unavený, vymeň si čakany. Napíšte mu v Brailli, možno ho vaša nápaditosť obmäkčí.
  3. Keď to vonku bude priveľmi chumeliť, že nebudete na krok pred seba vidieť, hoci ste vidiaci, ani na meter okolo seba počuť, hoci ste počujúci, máme tip, ako si rozpáliť nielen prsty, ale aj malé šedé bunky pekne v teplúčku.
  4. Kapra navrhujeme zaplatiť kartou, najlepšie takou, na ktorej si budete vedieť nahmatať štvorhranný alebo trojuholníkový výrez, aby ste si boli istí, či z prievanu ťaháte kreditnú, debetnú alebo predplatenú kartu.
  5. Do rozprávkového programu odporúčame pridať si aj krátky animovaný film o včasnej intervencii, aby ste naň mohli upozorniť všetkých, ktorým pomôže.
  6. Naservírovali sme aj potravu pre vášho ducha (reku, aby ste si spestrili čakanie na zlaté prasiatko): prvým chodom sú Elektronické otázniky k vykazovaniu osobnej asistencie, druhým Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Mysleli sme ale aj na čas po prasiatku. Máme nápad, ako sa pomocou virtuálnej reality rozhýbať, kde prihlásiť svoj projekt, ktorý pri bilancovaní roka vyhodnotíte ako naozaj prevratný, či ktoré destinácie zahrnúť do svojich cestovateľských predsavzatí (pravdaže, také, pri ktorých si s prístupnosťou nemusíte robiť až takú ťažkú hlavu). Aha! Ako posledné sme tam natlačili povzbudenie – s intelektuálnymi predsavzatiami sa nekroťte! Ak to bude stáť za to, môžete sa uchádzať o štvorciferné štipendium EDF a spoločnosti Oracle.

Trojkráľové dary vás takisto neobídu, nebojte nič! A určite nebudú len tri! Ale aby ste zvedavosťou nepukli, prezradíme, že jedným z nich bude Zuzana Stavrovská vo vlastnej osobe, ktorá v minulotýždňovom stretnutí NR SR získala 135 zo 140 poslaneckých hlasov, čím obhájila svoju pozíciu komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Tešíme sa a blahoželáme!

Všetkým vám zo srdca prajeme, aby ste si spoločnosť, modlitbu, koledy, mlčanie, ale i radosť, veselosť, smiech a rozprávky namiešali tak, aby vám nadchádzajúce Vianoce voňali a chutili. Dovidenia, dopočutia a donahmatania v roku 2022!

Vaši redaktori