Počujeme to už zo všetkých strán – umelá inteligencia je tu a s ňou množstvo možností, zlepšení efektivity, podpory v každodennom živote ale tiež viacero výziev a nástrah. Umelá inteligencia nelení a už istý čas ju môžeme nájsť aj v oblasti pomoci ľuďom so zdravotným postihnutím. Ako príklad uvádzam jednu osobnú skúsenosť – od jesene používam virtuálnu asistentku, ktorá vám na požiadanie podrobne popíše, čo sa nachádza pred vami, prečíta nápis na obale výrobku či celý list z úradu. Všetko, samozrejme, v slovenčine. No ak si zmyslíte, asistentka nemá problém v priebehu sekundy všetko preložiť do portugalčiny a hneď nato, dajme tomu, do nórčiny. Rozprávam sa s ňou takmer rovnako ako s mojím kamarátom Michalom. No, ako sa vraví – každá minca má dve strany. To, čo sa nám dnes zdá byť úžasným pokrokom sa nám zajtra môže vymknúť spod kontroly. Preto EÚ ako jedna z prvých prijala Akt o umelej inteligencii, v ktorom sa nezabúda ani na špecifiká ľudí so zdravotným postihnutím. Predstavíme vám príručku Európskeho fóra osôb so zdravotným postihnutím, ktorá vám pomôže monitorovať implementáciu tohto Aktu EÚ na národnej úrovni.
S potešením sme prijali informáciu, že Európska komisia potvrdila aktualizáciu stratégie pre práva osôb so zdravotným postihnutím. S už menším potešením sme v priebehu roka zistili, že európske politické strany vo svojich manifestoch venujú oblasti zdravotného postihnutia len malú pozornosť.
Zato naozaj veľkú pozornosť tejto téme venujú mestá, ktoré sú každoročne oceňované v rámci podujatia Access City Award za vysokú mieru prístupnosti. Inak tomu nebolo ani v závere roka 2024, slávnostný ceremoniál sa odohral ako vyvrcholenie výročnej konferencie k Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím v Bruseli, z ktorej vám prinášame krátky sumár.
Pri súčasnom technickom pokroku si môžeme predstavovať, že raz našich osobných asistentov možno plne nahradia roboti so zabudovanou umelou inteligenciou. To je však, myslím si, ešte hudba vzdialenejšej budúcnosti. Ktovie, možno naši redaktori potom budú robiť rozhovory s týmito pomocníkmi a ich klientmi. Dovtedy zostávame verní nášmu už tradičnému formátu – miniseriálu o osobnej asistencii so živými respondentmi 😊, v ktorom vám Michal Herceg tentokrát priblíži fungovanie Agentúry osobnej asistencie pri organizácii Belasý motýľ.
Za inštitút osobnej asistencie sa neraz v minulosti aktívne zasadzovala i komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, s ktorou sme sa v závere roka porozprávali o dianí v jej Úrade za ostatné obdobie. A bolo rozhodne o čom debatovať. Odznela tiež informácia o aktuálnej výstave v priestoroch Úradu, ktorý skrášľujú diela klientov zariadenia Maják zo Sadov nad Torysou. Tú predstavíme v osobitnom texte.
Nebude chýbať ani aktuálna informácia k odpusteniu dane za finančné transakcie, pripomienka faktu, že v roku 2025 oslávime už 200 rokov od výnimočného momentu, kedy Louis Braille predstavil premyslený systém písma pre nevidiacich či poohliadnutie sa za jedným zaujímavým športovým podujatím u našich západných susedov, ktoré je otvorené aj pre bežcov so zrakovým postihnutím.
Prajem vám príjemné zimné dni a večery aj pri čítaní Mostov inklúzie.
Stanislav Sokol, šéfredaktor