Cenu Access City Award udeľuje Európska komisia od roku 2010 s cieľom odmeniť a zviditeľniť mestá, ktorým záleží na prístupnosti pre ľudí so zdravotným postihnutím. Bezbariérovosť je predpokladom participácie osôb so zdravotným postihnutím na rovnakej úrovni s ostatnými vo všetkých oblastiach života. Mesto je prístupné, keď ľudia so zdravotným postihnutím môžu napríklad plnohodnotne získavať informácie, používať autobusy, električky, metro, využívať parky a ihriská alebo sa dostať do verejných budov ako knižnica, športová hala či mestský úrad.
Prečo ocenenie Access City Award?
Zhruba 87 miliónov ľudí má v EÚ nejaký druh zdravotného postihnutia. Ak nebude prostredie prístupné, nebudú sa títo ľudia môcť zapojiť do života komunity ako ostatní. Okrem toho je v súčasnosti Európa v podstate mestskou spoločnosťou, pričom sedem z desiatich občanov EÚ žije v meste.
Cena Access City Award je súčasťou širšieho úsilia EÚ o zlepšenie života osôb so zdravotným postihnutím. Snaží sa o to najmä prostredníctvom Stratégie pre práva osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 a Európskeho piliera sociálnych práv.
Toto ocenenie je iniciatívou EÚ, ktorá vyzdvihuje snahu miest stať sa prístupnejšími, podporuje rovnaký prístup k životu v meste pre ľudí so zdravotným postihnutím a umožňuje miestnym orgánom propagovať a zdieľať svoje osvedčené postupy.
Kto sa môže prihlásiť
Cena Access City Award je otvorená pre všetky mestá EÚ nad 50 tisíc obyvateľov alebo mestské oblasti pozostávajúce z dvoch alebo viacerých miest s celkovým počtom obyvateľov nad 50 tisíc.
Proces výberu je rozdelený do dvoch fáz: predbežný výber na vnútroštátnej úrovni a konečný výber na európskej úrovni. Národné poroty v každej krajine posunú do užšieho výberu maximálne tri mestá. Z vopred určených kandidátov vyberie víťazov európska porota.
Porota berie do úvahy zrealizované i plánované opatrenia v týchto oblastiach:
- zastavané prostredie a verejné priestranstvá,
- doprava a súvisiaca infraštruktúra,
- informácie a komunikácia,
- verejné zariadenia a služby.
Úspešný žiadateľ musí preukázať systematický prístup k otázke prístupnosti vo všetkých štyroch oblastiach a ambicióznu víziu do budúcnosti.
Cena Access City Award 2023
V ostatnom ročníku sa o cenu uchádzalo 43 miest. Národní experti z nich vybrali 22 kandidátov pre európsku porotu, ktorá následne zostavila užší výber šiestich miest. Začiatkom novembra Európska komisia zverejnila tento užší výber. Medzi finalistov sa dostali mestá: Grenoble (Francúzsko), Hamburg (Nemecko), Ľubľana (Slovinsko), Skellefteå (Švédsko), Córdoba a Mérida (obidve Španielsko).
Koneční víťazi boli vyhlásení na slávnostnom odovzdávaní cien 25. novembra 2022 počas výročnej konferencie organizovanej pri príležitosti Európskeho dňa osôb so zdravotným postihnutím, ktorú v Bruseli usporiadala Európska komisia v spolupráci s Európskym fórom zdravotného postihnutia.
Cenu za prvé miesto získalo severošvédske mesto Skellefteå ako uznanie za jeho dlhodobý záväzok a inovatívny postoj k zlepšeniu prístupnosti pre ľudí so zdravotným postihnutím. Prístupnosť je zahrnutá vo všetkých plánoch mesta, čím sa zabezpečí, že verejné priestranstvá v Skellefteå ako ulice či ihriská budú vybavené hmatovými informačnými tabuľami a zemným vykurovaním, aby sneh a ľad nikomu nezamedzil v pohybe.
Čo ďalej charakterizuje Skellefteå v oblasti prístupnosti?
- Centrálny mestský park a neďaleká oblasť v okolí rieky majú vybudované prístupné chodníky, hmatové mapy, miesta na sedenie a vonkajší výťah.
- SMS služba pre nevidiacich a slabozrakých poskytuje informácie o výstavbe ciest a prípadných prekážkach v meste.
- Autobusy verejnej dopravy sú tiež plne prístupné vďaka tomu, že sú nízkopodlažné a vybavené rampami, textovými obrazovkami a zvukovým hlásením.
- Skellefteå tiež ponúka školenia pre mladých ľudí s mentálnym postihnutím, aby objavili nové technológie a spôsoby práce, ktoré im pomôžu viesť nezávislý život.
Druhú a tretiu cenu získali španielske mesto Córdoba a hlavné mesto Slovinska Ľubľana. Tri ďalšie mestá získali osobitné uznanie za svoje úsilie o lepšiu prístupnosť: Hamburg za zastavané prostredie, Grenoble za dopravnú sieť a Mérida za informačné a komunikačné technológie. Ceny víťazom odovzdali podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a komisárka pre rovnosť Helena Dalliová.
Stanislav Sokol, zdroj: Európska komisia