Divadlo Zrakáč pozýva

Je to už viac ako desať rokov, čo sa na divadelnej scéne objavilo trochu netypické divadlo. Divadlo tvorené skupinou nevidiacich, slabozrakých a vidiacich tvorcov. Svoje účinkovanie začali na Malej scéne STU v Bratislave, kde pod režisérskou taktovkou Jozefa Pražmáriho debutovali hrou Rómeo a Júlia 2010 (šípite správne, súčasnou verziou tragédie od Williama Shakespeara). Dekáda existencie priniesla zatiaľ päť hier na rôznych scénach a značnú obmenu hereckého i tvorivého kolektívu. Na jar 2018 prišiel do divadla mladý režisérsky tandem Pavol Viecha a Matej Feldbauer, ktorý po roku pôsobenia znamenal aj zmenu scény – druhú autorskú hru Ste medzi nami si už môžete vychutnať v prostredíModrého salóna SND.

Ak pozvanie Zrakáča prijmete, získate odpoveď na to, ako previesť nevidiaceho cez cestu, či mu môžete povedať dovidenia,

o robia nevidiaci na Deň nevidiacich, ale celkovo na vôbec nie nudný život ľudí so zrakovým postihnutím. Ocitnete sa napr. na interaktívnej prednáške samozvaného odborníka na kataraktu (pozn. red. len pre tých, ktorí ešte hru nezhliadli, ide o šedý zákal), ktorý vám spolu so svojimi figurantmi ukáže svet, ktorý sám dostatočne nepozná.

Autorská inscenácia divadla Zrakáč je kolážou, na prvý pohľad, banálnych životných situácií. Rôzne pohľady na svoje „špecifikulum“ herci vyjadrujú výstupmi inšpirovanými skutočnými udalosťami, samozrejme, s nadhľadom a s dávkou humoru. Skupina nevidiacich a slabozrakých zrakáčov sa takto rozhodla vydať na cestu tvorivej metódy autorského divadla.

Najbližšie predstavenie inscenácie Ste medzi nami sa uskutoční v Modrom salóne v SND už 10. októbra o 19:30. Lístky sú v predaji na www.snd.sk. Predstavenie bude zároveň verejnou nahrávkou rozhlasovej adaptácie hry pre RTVS.

Inscenácia vznikla v spolupráci Divadla Zrakáč, o. z., a Činohry SND v rámci línie dobrodružnej dramaturgie.

(red.)