Úvodník Mosty inklúzie 03/2021

Milí záškoláci,

verím, že september vo vás oživil spomienky na všetky voliteľné prednášky, semináre a cviká, ktoré v indexe podpisoval prof. Život Sám. Ak by ste sa do študentských čias chceli vrátiť, ponúkame niekoľko sofistikovaných výhovoriek, a keby niekoho z vás svedomie hrýzlo až strach, aj ospravedlnenku s pečiatkou NROZP v SR.

Jedna z možností je napr. prihlásiť sa na medzinárodnú konferenciu Múzeá a galérie bez bariér III. Oplatí sa to tak či tak – ak by ste sa chopili príležitosti vystúpiť s príspevkom, príprava zaberie času a času. A oprávnene! Ak by ste sa do Dubnického múzea vybrali so zámerom trošku sa podkuť a poriadne sa inšpirovať, máte to „len“ na tri dni. Pre tých z vás, ktorí by radšej niečo pohybovejšie, odporúčame TK Danube, jednu z dvoch tanečných škôl v Európe, kde sa štandardné a latinsko-americké tance učia ľudia so zrakovým, sluchovým, telesným, mentálnym i viacnásobným postihnutím. Predošlé skúsenosti sa nevyžadujú, hudobný sluch neskúma, partnera vám zabezpečia, a keby vo vás odhalili nebývalý talent, môžete integrovaným tancom dobyť svet. To aby sme si už teraz porobili zásoby atramentu na to pečiatkovanie.

Ale ani domasedi nie sú z hry. „Sedíš doma, zachraňuješ svet“, ako hovorí jedna z najčerstvejších ľudových múdrostí. Pricvaknite sa do niektorého z tematických klubov, virtuálnych miestností (tzv. roomiek) Clubhouse. Debatuje sa tam o všetkom možnom i nemožnom, ale teda informačne vás to nepochybne zasýti i napojí, takže mozog vám stopro nezlenivie. Pred vychudnutými dôchodkyňami s bezfarebnými okuliarmi na špicatom nose, drdolom lilla vlasov a tenkými perami chcete schovať v tme, namierte si to do Modrého salóna SND, kde so svojou autorskou hrou Ste medzi nami vystúpi Divadlo Zrakáč, alebo do kinosály na niektorý z kúskov medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Ich ponuka počítala aj s audiokomentárom a titulkami pre ľudí so sluchovým postihnutím, s ľuďmi bez domova, s utečencami, s rodičovskou i materskou dovolenkou… Viaceré produkcie si budete môcť vychutnať aj on-line. Lístky sú už v predaji, takže si to záškoláctvo môžete naplánovať vopred.

Ak vám stačí zdrhnúť len z jednej hodiny, prosím. Môžete si vyhradiť čas na jeden dotazník a vyjadriť sa k prístupnosti webových sídiel a mobilných aplikácií pre ľudí so zdravotným postihnutím, na ktorú je zvedavá celá Európa, ak ste nepočujúci, nedoslýchaví, tých krížikov si na chrbte nosíte viac a Váš sluch už nie je, čo býval, máte poruchu reči či nie ste odtiaľto a so slovenčinou ste si ešte nepotykali, podujmite sa na skúšku dvoch on-line služieb, ktoré vďaka Centru bezbariérovej komunikácie fungujú mestských úradoch a v mestských inštitúciách v Lučenci, Trenčíne a najnovšie aj v Bratislave. Uznajte, že sú to pomerne ušľachtilé pohnútky uliať sa, že?

No nič! Výber je na vás, my sme robili, čo sme mohli, aby sme rozvoj vášho ducha podporili (hnala nás túžba pozmeniť čísla vo výskume Ligy za duševné zdravie). Ak ho chcete zoceliť fyzickou aktivitou a od zajtra cvičíte, odporúčame začať pozvoľna, napr. návštevou Slovenského olympijského a športového múzea. Do konca roka nás totiž čaká ešte niekoľko vydaní, tak aby sme tie čísla neznižovali, kde netreba.

Nech sa vám darí držať povinnosti a príjemnosti v rovnováhe!

Vaši redaktori