Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. nabáda pri skupine chodcov so zrakovým postihnutím k zvýšenej opatrnosti. Viete však, ako sa zachovať, ak na priechode zočíte človeka s bielou palicou? Ako dať najavo, že ste ho zaregistrovali? Ako ho upozorniť, že môže prejsť na druhú stranu?
Bez premýšľania je naporúdzi trúbenie, gestikulácia či bliknutie svetlami. Avšak trúbenie môže byť vnímané ako výstraha pred potenciálnym nebezpečenstvom, gestikuláciu či blikanie zas nevidiaci neuvidí. Tak čo teda?
Ide o prevenciu
S cieľom zvýšiť informovanosť vodičov a bezpečnosť účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov s bielou palicou, organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR už niekoľko rokov Deň bielej palice.
Priebeh dopravno-preventívnej akcie nečakajú tento rok žiadne zmeny: vybrané priechody budú v piatok 13. októbra v čase medzi 08.00 a 12.00 hodinou dve hodiny patriť figurantovi (aktívnemu používateľovi bielej palice), zapisovateľovi červených a čiernych bodov okoloidúcich motoristov a informátorovi.
ÚNSS sa usiluje simulovať prirodzenú situáciu, preto spolupracujúci dopravní policajti hliadkujú za priechodom, vo vzdialenosti 100 – 150 metrov od neho. Disciplinovaným vodičom sa ujde osviežovač vzduchu do auta, nedisciplinovaným poučenie o priestupku.
Ale žiaden strach – vzhľadom na výchovný charakter akcie sa v tento deň pokuty neudeľujú. Zoznam konkrétnych priechodov pre chodcov, presný čas konania na každom z nich a napokon aj výsledky akcie budú zverejnené na internetovej stránke www.unss.sk.
Bezpečne na cestách
Vďaka podpore Nadácie Allianz a Nadácie KIA Motors Slovakia pripravila ÚNSS v lete uplynulého roka krátky inštruktážny film, ktorý zhŕňa základné informácie o tom, ako by stretnutie vodiča motorového vozidla a chodca s bielou palicou na priechode malo vyzerať.
Obsahuje ukážky toho, ako dať orientačnou, signalizačnou či opornou bielou palicou ideálnym spôsobom najavo úmysel prejsť na druhú stranu, ale aj to, že sluchom, príp. zvyškami zraku človek so zrakovým postihnutím spozoruje, že autá zastavili a trúbenie, gestikulácia či blikanie svetlami nie sú potrebné.
Ak si predsa nie ste istí, že to chodec s bielou palicou zaregistroval, oslovte ho. Video je primárne určené autoškolám ako výučbový materiál pre budúcich vodičov. Video však môže byť užitočné aj pre tých skúsenejších. Všetkým je k dispozícii na stránke ÚNSS/Publikácie/Videosúbory pod názvom Bezpečne na cestách s bielou palicou.
Dušana Blašková
manažérka pre PR ÚNSS