Posvietili verejnosti na ceste k poznaniu

Celkovo 231 snímok, z ktorých každá vydáva svedectvo o živote so zrakovým postihnutím alebo o fenoméne svetla, traja porotcovia a 42 autorov, ktorí šli s kožou na trh. To je fotografická súťaž Cesta svetla, ktorej ďalší ročník uzavrela pred koncom roka Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Diela profesionálov i amatérov, snímky farebné i čiernobiele, vyhotovené mobilom i fotoaparátom, sa v ÚNSS kopili už po 19. raz. Do súťaže sa mohol zapojiť skutočne každý – vek, skúsenosti ani zdravotné postihnutie neboli ani podmienkou, ani prekážkou. Stačilo nabrať odvahu, vybrať minimálne jednu a maximálne 12 fotografií, pri každej uviesť, či ňou autor hodlá zamiešať poradie v kategórii Zrakové postihnutie, Fenomén svetla alebo Mladý fotograf (pre nadšencov do 15 rokov vrátane), vypísať a podpísať prihlášku a do konca septembra to všetko poslať na adresu organizátora. Chvíľku napätia ukončila ÚNSS koncom novembra, kedy zverejnila verdikt odbornej poroty pod vedením Milana Krupčíka.

„Dobrá fotografia potrebuje svetlo a nožnice. Fotografia je remeslo, fotograf preto musí mať nielen správne videnie, povedala by som, videnie pre krásu, ale aj remeselné zručnosti, ktoré – nedostatočne osvojené či využité – pokazia celkový dojem. Mnohé fotografie mali nádherné svetlo, krásny nápad, aj realizáciu, mnohé sme však práve kvôli výrazným remeselným chybám nemohli zaradiť medzi víťazné. Rozumiem, že viacerí autori sú amatéri, ale skúsenosti a znalosti v oblasti fotografie majú a podaktorí naozaj bohaté,“ obzrela sa za hodnotenými snímkami jedna z porotkýň súťaže Eva Amzler. „Snímky zobrazovali prírodu alebo neživé objekty, prím však rozhodne hrali ľudia. Ale tu sa niet čo diviť – ľudia sú vo všeobecnosti najrozšírenejším objektom fotografovania, a to v rôznych a veľmi kreatívnych pozíciách, čo sme napokon videli aj na súťažných snímkach. Musím priznať, že viaceré z nich boli pre mňa inšpiráciou, početnosť čiernobielych veľkým prekvapením. Často sa stretávam s názorom, že je to hračka, ale urobiť skutočne dobrú čiernobielu fotografiu je neraz oveľa ťažšie, než vyhotoviť fotografiu vo farbách.“

Ako sa Cesta svetla 2023 zapíše do kroník

V kategórii Zrakové postihnutie sa o uznanie poroty uchádzalo 69 fotografií. Prvé miesto obsadil Jozef Chromiak, ktorého meno sa na víťazných priečkach objavuje pravidelne. Tentoraz mu pomyselné zlato priniesla snímka s názvom Insomnia. Druhé miesto si vyfotila Jana Sedláková a tretie takisto skúsený a často odmeňovaný Martin Ragan, ktorý svoje dielo pomenoval Hmat II. Čestné uznanie udelili odborníci Jánovi Mikolajovi za Dotyk, Kataríne Bohušovej za Rozmazané videnie a Sofii Mišendovej za Vidím nevidím.

Čiernobiely pohľad na tvár chlapca cez priehľad spojených končekov prstov dvoch rúk.
Martin Ragan svoju fotografiu s názvom Hmat II prihlásil do kategórie Zrakové postihnutie a získal v nej tretie miesto. Foto: Martin Ragan

V kategórii Fenomén svetla sa najväčšmi darilo Františkovi Kabátovi, Emme Petlušovej a Martinovi Raganovi, ktorý sa s fotografiou Okná ocitol na treťom mieste. Spomedzi sto dvadsiatich troch autorských diel, ktoré boli v tejto kategórii posudzované, si čestné uznanie odniesli Elizabeth Verkinová (Svetelný tanec a Zatmenie), Ján Mikolaj (Stopy), Jozef Chromiak (Tieňohra, V kostolíku a Zátišie), František Kabát (s 2 fotografiami bez názvu), Ľudmila Miklošová (Nádej) a Jana Sedláková.

Muž a žena vo svadobných šatách s kyticou v ruke stoja oproti sebe v polotmavej starej miestnosti s dvomi osvetlenými oknami, ktoré tvoria pozadie siluet ich postáv.
František Kabát získal ocenenie v kategórii Fenomén svetla. Foto: František Kabát

Zlatá Kristína Hudobová, strieborný Boris Červenakov (Tajomstvo), bronzová Kristína Bartkovičová (Za sklom) a čestné uznanie pre Natáliu Murgašovú za snímku Svetlo a tieň. Taký je sumár kategórie s názvom Mladý fotograf, do ktorej tento rok prišlo 39 diel.

Detail na chlapca, ktorý si rukami zakrýva tvár. Na fotografii je použitý efekt, pri ktorom sú ruky čiastočne priehľadné a umožňujú nám vidieť tvár aj neprekrytú.
Boris Červenakov so snímkou Tajomstvo obsadil v kategórii Mladý fotograf druhé miesto. Foto: Boris Červenakov

V mene porotcov i organizátora srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa o svoje videnie problematiky zrakového postihnutia či fenoménu svetla podelili, a víťazom blahoželáme!

Výstava fotografií

Od 9. januára 2024 sa návštevníci Strediska kultúry Nové Mesto na Vajnorskej ulici 21 v Bratislave môžu stretnúť s dielami fotografov na výstave 19. ročníka súťaže Cesta svetla. V priestoroch tamojšej galérie budú snímky vystavené do 25. januára. Veríme, že využijete príležitosť a túto netradičnú výstavu navštívite.

Realizáciu fotografickej súťaže Cesta svetla finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Dušana Blašková