Biela pastelka 2022 vyrazila do ulíc

V piatok 23. septembra 2022 ste v uliciach slovenských miest a obcí mohli stretnúť dobrovoľníkov verejnej zbierky Biela pastelka.

História zbierky sa začala písať už v roku 2002 a pôvodný organizačný tím ju pripravil za rekordné dva mesiace. Aj napriek dnešnej náročnej situácii, či už v oblasti ekonomiky, stále hroziacej pandémie či vojny na Ukrajine sa po piatku zdá, že ani v roku 2022 darcovia na zbierku nezanevreli. Biela pastelka patrí k najväčším a podľa hodnotenia tretieho sektora i najdôveryhodnejším zbierkam na Slovensku.

Spoločná fotografia troch ambasádorov zbierky, ktorí v zbierkových tričkách ukazujú na pokladničku Bielej pastelky a usmievajú sa.
Ambasádormi zbierky sú moderátorka Adela Vinczeová, komik a influencer Fero Joke a herec SND Robo Roth, ktorý je zároveň „hlasom“ zbierky. Foto: Eva Amzler.

Zbierkový predmet

V uliciach slovenských miest a obcí mohli darcovia získať symbolickú drevenú pastelku ako poďakovanie za dobrovoľný finančný príspevok. Pastelka nie je len poďakovaním sa darcom za ich porozumenie ale aj symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím. Nachádza sa na nej nápis www.bielapastelka.sk a ĎAKUJEME! K dispozícii boli pastelky s tuhami rôznych farieb.

Ako pomáha verejná zbierka Biela pastelka?

Verejná zbierka Biela pastelka slúži na podporu a pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím.„Vďaka zbierke učíme ľudí, ktorí prídu o zrak Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou, čo pre nich  znamená, že môžu ísť samostatne do obchodu, do práce či pre deti do školy. Pomáhame im tiež zvládnuť technicky náročné pomôcky, aby dokázali pracovať s počítačom, dotykovým mobilným telefónom s hlasovým výstupom alebo zväčšovacím programom, používať špeciálne lupy, postarať sa o domácnosť, čiže oprať si, navariť, ožehliť. Nechýba ani pomoc pri získavaní príspevkov, pomoc pri odstraňovaní bariér, podpora v legislatívnej oblasti a veľa ďalšieho. Našou snahou je klient žijúci plnohodnotný život,“ hovorí Eliška Fričovská, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Pre človeka so zrakovým postihnutím je dôležité mať možnosť zdieľať svoje pocity, nájsť pochopenie, radu od niekoho, kto prechádza niečím podobným ako on, a presne rozumie, s čím zápasí. Aj preto ÚNSS ponúka možnosť členstva v základných organizáciách. Aktuálne je v 52 základných organizáciách združených vyše 2 800 členov. „Základné organizácie ponúkajú množstvo zaujímavých aktivít, ktoré sú pripravené s ohľadom na potreby ľudí so zrakovým postihnutím. Nie je to o vyčleňovaní sa, ale o zdieľaní, priateľstve a vzájomnom pochopení. Naši členovia žijú veľmi aktívnym a pestrým životom,“ dopĺňa Fričovská.

Zbierka pokračuje

Biela pastelka pokračuje vo svojich zbierkových aktivitách až do konca roka 2022. Akými rôznymi spôsobmi môžete vďaka nej nevidiacich a slabozrakých ešte podporiť sa dozviete na www.bielapastelka.sk. Na tejto stránke už čoskoro nájdete aj prvé výsledky hlavného zbierkového dňa ročníka 2022.

Ďakujeme, že aj vďaka vašej podpore môže Biela pastelka písať krajší príbeh v životoch nevidiacich a slabozrakých ľudí.

Stanislav Sokol, zdroj: ÚNSS