Doprajte si jednu z najbezpečnejších terapií a schúľte sa pod funkčnú záťažovú prikrývku (FZP). Tajomstvom úspechu je hĺbková stimulácia tlakom, ktorá pôsobí na nervový systém, upokojuje telo a mozog reaguje zvýšenou produkciou dopamínu a serotonínu, teda hormónov šťastia. Stačí si prikryť len časť tela, aby ste sa upokojili po stresujúcom a vyčerpávajúcom dni, potlačili stav úzkosti či paniky, zlepšili schopnosť sústrediť sa, vyvolali pocit objatia a pomohli si k rýchlejšiemu zaspávaniu a zriedkavejšiemu budeniu.
„K nápadu nás priviedol náš syn Max, ktorému v roku 2016 diagnostikovali poruchu autistického spektra, ADHD a ADD. Jeho fungovanie ovplyvňoval nekvalitný, veľmi krátky, navyše prerušovaný spánok, ktorý deň čo deň vyústil do pocitu silnej únavy, podráždenosti, nesústredenosti a úzkosti. Keď sme už boli na pokraji psychických i fyzických rodičovských síl, zazreli sme slabé svetlo, iskričku nádeje, ktorá prišla zo strany, z ktorej sme ju očakávali najmenej. Priamo od nášho, vtedy asi dvojročného, syna. Jednu noc si do postieľky naznášal všetky prikrývky a vankúše a pod ich ťarchou pokojne zaspal. A my s ním.“
Takto začal náš rozhovor s Františkom Farkasom, výrobcom funkčných záťažových prikrývok Nidu. Pokračoval tým, ako malý Max začal počas dňa vyhľadávať úzke priestory (napr. za nábytkom či pod posteľou), a terapiou tlakom. Pevnými stiskami, až kosti prašťali, a stláčaním bodov na tele rodičia upokojovali nervový systém, ale zakaždým to zaberalo len na chvíľku. Pátranie ich zaviedlo do Škandinávie, USA a Austrálie, kde sa v zdravotníckom a terapeutickom sektore už desiatky rokov používajú tzv. záťažové pomôcky – vesty, šály, vankúše na kolená, vrecúška a prikrývky. Po dôkladnom zvážení sa rodičia rozhodli pre prikrývku – ako jediná totiž vyvíja rovnomerný tlak na celé telo naraz a keďže bola pomôcka určená pre dieťa, bola najvhodnejšia aj z hľadiska bezpečnosti. Ponorili sa teda do čítania odborných textov o hĺbkovej dotykovej stimulácii, senzorickej integrácii, klinických i prípadových štúdií. Po zistení, že dostupné produkty nespĺňajú požadované parametre, začali s experimentovaním a konzultáciami so špeciálnymi a liečebnými pedagógmi, Ayres terapeutmi, fyzioterapeutmi, pediatrami a psychológmi.
Dvadsaťsedemkrát a dosť!
Požiadaviek na FZP bolo neúrekom. Farkasovci ušili takmer 30 prototypov, kým si uspokojivo zodpovedali otázku váhy, materiálu, hrúbky, počtu komôrok, náplne, farieb, starostlivosti, životnosti a napokon bezpečnosti, pretože deti, pre ktoré boli určené, hryzú, driapu, trhajú. Látky a stehy nesmú za žiadnych okolností náplň uvoľniť. Zároveň bolo pre nich veľmi dôležité, aby sa výsledný produkt mohol používať celoročne. Jednu stranu prikrývky Nidu preto tvorí stopercentná bavlna, ktorá má chladivý účinok, druhú super jemný plyš, ktorý zas hreje. Inšpirovali sa poznatkami hipoterapeutov a hustotou látky i výškou vlasu sa usilovali navodiť pocit, akoby ste hladkali srsť koňa. Medzi týmito vrstvami je termoregulačné rúno, ktoré prepúšťa vzduch a zároveň vsakuje pot, ochranu komôrok so sklenenými mikroguľôčkami predstavuje netkaná textília. Všetky typy materiálov sú antialergické a vhodné aj pre ľudí s mimoriadne citlivou pokožkou (čo potvrdzujú aj získané certifikáty), spolu dosahujú hrúbku bežného paplónu, aby sa prikrývka dala ľahko skladať a v prípade potreby prenášať napr. na služobné cesty, športové tréningy, dovolenky a pod.
„Nie je ničím výnimočným, že mamky vyrábajú záťažové prikrývky doma samy. Stretol som sa s tým, že ich plnili ryžou alebo šošovicou, takže sa nedajú prať, alebo drobnými korálkami, ktoré sú nielen hlučné, ale aj tvrdé – ak sa počas spánku dostanú pod telo, tlačia,“ vysvetľuje František Farkas. „ My sme sa preto rozhodli pre hypoalergénne mikroguľôčky z čistého kremičitého skla, ktoré objednávame od Swarovského. Sú menšie ako milimeter, to je akoby ste v jednotlivých komôrkach mali piesok. Každá jedna je naozaj oblá, takže sa nestane, že by sa zadrhávali, alebo zlepili. Môžu sa neustále podľa potreby presýpať, dokonale tým vytýčiť hranice vášho tela, obkolesiť ho a poskytnúť vám tak pocit ochrany. Tým, že do každej komôrky vsypeme rovnaké množstvo, váha prikrývky a tým i tlak sú rozložené rovnomerne. Nemôže sa stať, že sa náplň na jednom mieste nakopí, vy pocítite neprimeraný tlak, začnú vám tŕpnuť končatiny a dôjde k prestimulácii.“
Pýtate sa, aká ťarcha na vás vlastne padne? Vo svete sa najčastejšie stretnete s odporúčaním, že záťažová prikrývka má predstavovať 10 – 15 percent vašej hmotnosti. František Farkas však po porade a spolupráci s odborníkmi, navyše na základe vykonanej klinickej štúdie dospel k záveru, že pri výbere treba zohľadniť predovšetkým hmatovú citlivosť, slabý tonus (u väčšiny zákazníkov sa vyskytuje hypotónia) a proprioceptívne vyhľadávanie podnetov (systém vnímania vlastného tela). Na základe týchto troch aspektov zostavil dotazník, ktorý každému záujemcovi pomôže určiť, koľko kilogramov je vhodných práve pre neho. Keďže prikrývky Nidu čaká v domácnosti neraz aj drsné zaobchádzanie, textílie sú naozaj husto tkané a šité sú jadrovými niťami, používanými pri výrobe ochranných odevov a horolezeckých pomôcok. Nemôže sa preto stať, že by sa stehy uvoľnili a mikroguľôčky rozkotúľali. Šitie zabezpečujú CNC priemyselné stroje, čo sa takisto podpisuje pod ich dlhú životnosť.
„K slovu sa dostala aj psychológia farieb. Vyhýbali sme sa aktívnym farbám a vzorom, ktoré by mohli rozptyľovať, ba dráždiť. Naše FZP sú preto zemité – v tlmených odtieňoch zelenej a hnedej,“ pokračuje jediný výrobca pomôcok tohto typu na Slovensku. „Navyše, po celý čas, čo sme hľadali, ako do prikrývky zošiť tie najvhodnejšie parametre, som si uvedomoval, že ju budú používať deti, možno ľudia s inkontinenciou, takže bude znečistená v podstate na dennej báze. Dbali sme preto na to, aby sa dala prať, a to v práčke, ktorú má každý doma, aby nebolo potrebné chodiť do čistiarne. Našim zákazníkom radíme prať ju pri teplote 40 stupňov, nastaviť čo najšetrnejšie žmýkanie a sušiť vystretú.“
Kde hľadať odpovede
„Ja často hovorievam, že naša prikrývka nie je lietajúci koberec – zázraky na počkanie nezaručí,“ pokračuje František Farkas. „Všetkým, ktorí si nie sú istí, či je FZP pre nich to pravé, ponúkame pomoc vo forme dotazníka, alebo konzultácií s odborníkmi, ktorí sú k dispozícii na našej telefonickej linke.“
Prikrývky Nidu totiž nie sú vhodné pre každého. Napr. osobám, ktoré sa medikamentózne liečia na vysoký alebo nízky krvný tlak, ich odborníci neodporúčajú. Tehotné ženy by ju mali používať len lokálne na nohy či plecia takú polhodinku až hodinku počas dňa a ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu či osoby na invalidnom vozíku len pod dohľadom fyzioterapeuta. Všetkým ostatným ale povedia „áno“, pretože FZP môže pomôcť komukoľvek – ľuďom, ktorí pociťujú priveľké napätie a stres, športovcom pri regenerácii svalstva a pod. Väčšinu zákazníkov však tvoria ľudia s poruchami autistického spektra, s duševnými a úzkostnými poruchami, osoby, u ktorých sa objavujú záchvaty paniky, trpia nespavosťou, syndrómom nepokojných nôh, hyperaktivitou či poruchou pozornosti. Vekovo je to od dvoch rokov alebo od pätnástich kíl – vtedy je už dieťa schopné prikrývku odkopnúť, ak by bol tlak nepríjemný.
„Začať treba pozvoľna, dvadsiatimi – tridsiatimi minútami počas relaxácie, pri čítaní alebo pozeraní televízie, po návrate zo školy či práce, keď ste zahltení príliš veľkým množstvom podnetov,“ upozorňuje František Farkas. „Dobu pod FZP možno postupne predlžovať, keď bude telo vnímať, že ho ten tlak upokojuje, možno ju začať používať aj v noci. Renomované štúdie uvádzajú, že benefity možno zbadať už po dvoch – troch týždňoch. Je to ale veľmi individuálne, my sme si pozitívny vplyv na nášho Maxa všimli už po niekoľkých dňoch,“ vysvetľuje Farkas.
„Na záver by som rád dodal, že FZP je pomôcka a tak k nej treba aj pristupovať. Rozhodne netreba podceniť výber vhodnej váhovej kategórie, pretože nie každá prikrývka vám môže pomôcť. Čas si určite vyčleňte aj na zoznámenie a zvykanie, pretože tlak je podnet, s ktorým sa stretávame pomerne zriedkavo a podvedomie sa môže spočiatku akoby brániť. Vaša myseľ i telo sa vám za takto strávené chvíle určite časom poďakujú.“
Dobré sa chváli samo
Záťažové pomôcky sa do povedomia ľudí dostávajú síce pomaly, ale predsa len to už nie je horúca novinka. Svoje o tom vie aj Anna Uchnárová z Autistického centra Rubikon, n. o., v Košiciach.
„My pracujeme s deťmi s poruchami autistického spektra a záťažové pomôcky využívame už niekoľko rokov. Prvú prikrývku sme zakúpili v roku 2014, po siedmich rokoch sme si zadovážili záťažový vankúš a vlani nám pribudli ďalšie prikrývky. Používame ich pomerne často, najčastejšie v snoezelen miestnosti. Prikrývka je veľmi nápomocná pri odbúravaní stresu a napätia detí, ako aj pri výskyte nevhodného správania. Siahame po nej aj vtedy, keď potrebujeme dosiahnuť väčšiu koncentráciu, alebo ich chceme stimulovať. Pravda, zabudnúť nesmiem ani na propriocepciu a rozvoj zmyslového vnímania. Záťažové prikrývky využívame aj pri bazálnej terapii a počas chvíľ relaxácie. Pre osoby s PAS je to skutočne úžasný pomocník.“
Dušana Blašková